U shtua në karrocë

Politika e Transportit

Sigurimi i kėnaqėsisė sė klientit ka qenė gjithmonė prioriteti ynė mė i madh. Qėllimi ynė kryesor ėshtė tė sigurojmė qė dėrgesat e klientėve tė dorėzohen nė mėnyrė tė sigurt dhe brenda intervalit kohor tė caktuar.

Ekipi ynė monitoron nga afėr tė gjitha paketat qė nga dėrgimi deri nė dorėzimin e tyre tė suksesshėm te klientėt. Shpresojmė tė krijojmė besim dhe tė sjellim buzėqeshje nė fytyrat e klientėve tanė me ēdo porosi tė dorėzuar.

Procesi dhe Procedura e Transportit

Produkti(et) dėrgohen nga shitėsi nė objektin tonė tė magazinės. Produktet (et) mė pas ekzaminohen tėrėsisht nė objektin tonė tė magazinės pėrpara se tė dėrgohen te klientėt tanė. Ne kryejmė dorėzimin nė kohė tė kėtyre dėrgesave duke pėrdorur shėrbime korrierėsh tė palėve tė treta qė dėrgojnė porosi te klientėt nė emrin tonė.

Opsionet e Transportit:

Kur bėni njė porosi, mund tė zgjidhni opsionet e dorėzimit nė arkė. Data paraprake e pėrmendur nė pėrshkrimin e produktit ka njė ndikim tė rėndėsishėm nė kohėn e tranzitit tė dėrgesės.

Tarifat e Transportit:

Tarifat totale tė transportit llogariten nė faqen e arkės. Tarifat e transportit ndryshojnė nė varėsi tė peshės dhe madhėsisė sė produktit, si dhe nė opsionin e zgjedhur tė transportit. Tarifat e transportit do tė ndryshojnė me ēdo artikull shtesė qė shtohet nė shportėn tuaj Klientėt mund tė kursejnė mė shumė nė transport duke rritur madhėsinė e shportės sė tyre nė vend qė tė bėjnė porosi me njė artikull.

Pika tė Rėndėsishme Pėr T'u Marrė Parasysh pėr Transportin:

Sigurohuni qė jeni njohur plotėsisht me indekset e mėposhtme:

 1. Kufizimet e Paketimit:

  Sipas normave dhe standardeve tė organizatės ndėrkombėtare tė aviacionit, produktet qė pėrmbajnė lėngje tė ndezshme, gazra tė ngjeshur, gazra tė lėngshėm, agjentė oksidues dhe lėndė tė ngurta tė ndezshme janė subjekt i kufizimeve tė paketimit bazuar nė vėllimin e tyre. Porosia juaj do tė dorėzohet nė paketa tė shumta nėse ndodh qė pėrmban produkte tė tilla.

 2. Dėrgesat e Ngecura nė Doganė:

  Pėr ēdo blerje tė tillė tė bėrė nga klienti pėrmes faqes sė internetit tė Ubuy, marrėsi nė vendin e destinacionit nė tė gjitha rastet do tė jetė "Importuesi i Regjistrimit" dhe duhet tė jetė nė pėrputhje me tė gjitha ligjet dhe rregulloret e vendit tė destinacionit nė fjalė pėr produktin(et) tė blera pėrmes faqes sė internetit tė Ubuy.

  Pėr procedurėn e zhdoganimit zakonisht kujdeset kompania korriere. Nė rast se dėrgesa mbahet nė proceset e zhdoganimit pėr shkak tė humbjes ose mungesės sė shkresave/dokumenteve/deklaratės/licencės shtetėrore ose certifikatave tė duhura tė kėrkuara nga “Importuesi i Regjistrimit”:

  • Nėse "Importuesi i Regjistrimit" dėshton tė sigurojė dokumentet dhe shkresat e kėrkuara tek autoritetet doganore dhe si rezultat produkti(et) konfiskohen nga dogana, Ubuy nuk do tė bėjė rimbursim. Prandaj, ju rekomandojmė fuqimisht qė tė bėni pėrgatitjet paraprake dhe tė dorėzoni dokumentet pėrkatėse kur kėrkohet nga autoritetet doganore.
  • Nėse dėrgesa kthehet nė magazinėn tonė nė rast tė humbjes/mungesės sė dokumenteve etj. nga fundi i klientit, njė rimbursim do tė lėshohet vetėm pasi tė zbriten tarifat e transportit tė kthimit nga ēmimi i blerjes sė produktit. Transporti dhe tarifat me porosi nuk do tė pėrfshihen nė rimbursim.
 3. Dėrgesat e Padėrgueshme/Dėrgesa e Refuzuar e Kthyer

  Kur njė dėrgesė miratohet nga autoritetet doganore, kompania pėrkatėse e korrierit do tė kontaktojė klientin dhe do tė organizojė dėrgimin e porosisė:

  Nė rast se klienti nuk pėrgjigjet, refuzon tė pranojė dorėzimin ose refuzon tė paguajė detyrimet dhe taksat e zbatueshme qė i detyrohen transportuesit pas dorėzimit, Dėrgesa do tė kthehet nė vendin e origjinės.

  Klienti mund tė paraqesė njė kėrkesė pėr rimbursim pėr rastet e mėsipėrme. Nėse dėrgesa ėshtė e pranueshme pėr njė rimbursim sipas Politikės sė Kthimit tė Ubuy, Ubuy do tė rimbursojė vetėm ēmimin e mallrave tė dėrgesės sė prekur. Transporti dhe tarifat me porosi nuk do tė pėrfshihen nė rimbursim. Kostoja e dėrgesės sė kthimit gjithashtu do tė zbritet nga ēmimi total i mallrave tė prekura nė dėrgesė.

  Nėse dėrgesa nuk kthehet ose produkti(et) ėshtė i pakthyeshėm, klienti nuk ka tė drejtė pėr rimbursim.

 4. Artikuj tė Ndaluar dhe Artikuj tė Kufizuar tė Importit nė Vendin e Destinacionit:

  Ubuy pėrpiqet tė jetė nė pėrputhje me ligjet dhe siguron qė produkti(et) tė pėrmbushin kėrkesat rregullatore dhe tė sigurisė nė vendet pėrkatėse. Megjithatė, jo tė gjithė produktet e listuara nė faqen e internetit tė Ubuy mund tė jenė tė disponueshme pėr blerje nė vendin tuaj pėrkatės tė destinacionit. Ubuy nuk bėn asnjė premtim ose garanci pėr disponueshmėrinė e ndonjė produkti(ve) tė listuar nė faqen e internetit si tė disponueshėm nė vendin pėrkatės tė destinacionit tė klientit.

  Tė gjitha produktet e blera nė faqen e internetit tė Ubuy nė ēdo kohė i nėnshtrohen tė gjitha eksporteve dhe tė gjitha Rregulloreve tė Tregtisė dhe Tarifave tė ēdo vendi tė juridiksionit kompetent. Me miliona produkte tė disponueshme nė faqen/aplikacionin tonė tė internetit, ėshtė e vėshtirė tė filtrosh ato qė nuk mund tė dėrgohen pėr shkak tė rregulloreve dhe procedurave doganore specifike tė vendit.

  Klienti qė blen produktin(et) pėrmes faqes sė internetit tė Ubuy dhe/ose marrėsi i produkti(eve) nė vendin e destinacionit ėshtė/janė i vetmi pėrgjegjės pėr tė siguruar qė produkti(et) mund tė importohen ligjėrisht nė vendin e destinacionit si Ubuy dhe filialet e tij nuk bėjnė asnjė pohim, pėrfaqėsim apo premtim tė ēfarėdo lloji nė lidhje me ligjshmėrinė e importimit tė ēdo produkti(ve) tė blerė nė faqen e internetit tė Ubuy nė vendin nė botė. Nėse produkti(et) i porositur ėshtė i kufizuar ose i ndaluar dhe nuk miratohet nga autoritetet e zhdoganimit nė vendin e destinacionit, klienti nuk ka tė drejtė pėr rimbursim.

Arsyet e Vonesės:

Dritarja e vlerėsuar e dorėzimit e ofruar nga Ubuy pasqyron dorėzimin mė standard. Megjithatė, disa porosi herė pas here mund t'i nėnshtrohen njė kohe mė tė gjatė tranziti tė shkaktuar nga:

 • Bad weather Moti i keq
 • Flight delays Vonesat e fluturimeve
 • National holidays or FestivalsFestat ose festat kombėtare
 • Customs clearance procedures Procedurat e zhdoganimit
 • Natural CalamitiesFatkeqėsitė natyrore
 • Massive Breakout of Disease Shpėrthimi masiv i sėmundjes
 • Other unforeseen circumstances Rrethana tė tjera tė paparashikuara

Ndjekja e dėrgesės:

Tė gjitha dėrgesat mund tė gjurmohen duke pėrdorur numrin e Identifikimit tė Porosisė nė faqen tonė tė pėrcjelljes. Opsioni pėr tė ndjekur njė porosi mund tė gjendet nė fund tė faqes sonė tė internetit. Pėrdoruesit e aplikacionit mund tė shikojnė opsionin "Gjurmo porosinė" kur klikojnė nė ikonėn e menysė nė pjesėn e sipėrme majtas tė aplikacionit. Pėrdoruesi mund tė klikojė nė "porositė e mia" dhe tė gjurmojė lehtėsisht dėrgesėn.

Mos ngurroni tė kontaktoni ekipin tonė tė mbėshtetjes pėr ndihmė tė mėtejshme.